piątek, 1 grudnia 2017

Podniesienie bandery na ORP Kormoran

28 listopada 2017 roku została podniesiona bandera na niszczycielu min proj. 258 - ORP Kormoran. MW RP otrzymała pierwszy od 23 lat nowy okręt wybudowany w polskiej stoczni.

Kormoran jeszcze jako jednostka cywilna wchodzi do Gdyni i kieruje się w stronę Molo Południowego.
Wejście jest czujne nadzorowane przed Dowódcę 13. Dywizjonu Trałowców kmdr. por. Piotra Sikorę.


kmdr. por. Piotr Sikora - jeden z wielu ojców sukcesu programu Kormoran. To właśnie dzięki uporowi marynarzy Kormoran stał się jednym z najnowocześniejszych jednostek przeciwminowych na świecie.

Dowódca przyszłego ORP Ślązak, kmdr. ppor Sebastian Kała również sprawdził walory Kormorana. Jak wszystko pójdzie dobrze to za rok samodzielnie przeprowadzi podobną operację cumowania, ale tym razem na własnym okręcie.

8. Flotyllę Obrony Wybrzeża reprezentował ORP Kontradmirał Xawery Czernicki.

ORP Mewa będzie pierwszym okrętem jaki zostanie wycofany z 13. Dywizjonu Trałowców po wprowadzeniu nowych niszczycieli min. Planowane wyjście z linii to rok 2018.

Dzięki uprzejmości MW RP mogłem zwiedzić Kormorana i wkrótce pojawi się szersza relacja będąca podsumowaniem wszystkiego związanego z projektem 258.

Uroczystość zabezpieczał od strony wody patrol z 13. Dywizjonu Trałowców i jego zadaniem była ochrona przed dywersją podwodną i nawodną.

 3. FO wysłała OORP Bałtyk, Wodnik a 8. FOW ORP Mamry. Uroczystość pierwszego podniesienia bandery na ORP Kormoran.Dowódca okrętu, kmdr ppor. Michał Dziugan podczas pierwszego podniesienia bandery na ORP Kormoran.


0 komentarze:

Prześlij komentarz