piątek, 29 czerwca 2018

USS Oak Hill

Największą jednostką na paradzie z okazji 100 lat istnienia Marynarki Wojennej był USS Oak Hill. Jest to jeden z czterech zbudowanych okrętów desantowych typu Harpers Ferry. Może przewozić dwa poduszkowce LCAC lub barkę desantową LCU. Oprócz środków desantowych USS Oak Hill posiada przestrzeń ładunkową na której można zmieścić 15 transporterów opancerzonych AAV7 i dwa czołgi Abrams.

Oak Hill wszedł do służby w 1996 roku i wielokrotnie brał udział w misjach bojowych oraz akcjach humanitarnych. Uczestniczył m.in. w:
- operacji Enduring Freedom, 
- zwalczaniu piractwa u wybrzeży Somalii, 
- pomocy poszkodowanym w wyniku huraganów Harvey i Maria. 

USS Oak Hill w Gdyni.Tradycyjnie na pokładzie znajdowali się marynarze gotowi zareagować na zagrożenia asymetryczne w gdyńskim porcie lub na Zatoce Gdańskiej.


USS Oak Hill w czasie parady z okazji 100-lecia istnienia MW RP. Można się przyczepić do wizualnego stanu tej jednostki, ale warto zwrócić uwagę na fakt, że okręt jest w trakcie pełnionej misji i udział w uroczystościach w Polsce był tylko przerywnikiem. Amerykanie jakoś w Europie nie pałają miłością do pięknych defilad czy parad.
0 komentarze:

Publikowanie komentarza